Skip navigation
 


Projekt Niemiecko-Polska Szkoła Gotowania

W okresie od lutego do czerwca 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej „Tęcza” w Zgorzelcu oraz partnerskiej DPFA-Regenbogen-Grundschule z Goerlitz uczestniczyli w projekcie pn. „Niemiecko-Polska Szkoła Gotowania”.

W ramach projektu w kuchni Szkół Tęcza w Zgorzelcu odbyło się sześć jednodniowych, pięciogodzinnych spotkań warsztatowych:


13.03.2019 Warsztaty kulinarne - typowe dania kuchni polskiej, gr. I

20.03.2019 Warsztaty kulinarne - typowe dania kuchni saksońskiej, gr. I

27.03.2019 Warsztaty kulinarne – „Zdrowe i smaczne”, gr. I

10.04.2019 Warsztaty kulinarne - typowe dania kuchni polskiej, gr. II

8.05.2019 Warsztaty kulinarne - typowe dania kuchni saksońskiej, gr. II

05.06.2019 Warsztaty kulinarne – „Zdrowe i smaczne”, grupa II

We wszystkich spotkaniach uczestniczył przedstawiciel z Zespołu Ekspertów Seniorów Görlitz-Zgorzelec oraz nauczyciele. Wspólna praca kulinarna przeplatana była zawsze animacjami językowymi oraz zabawami. Komunikacja z udziałem pośrednika językowego przebiegała bardzo dobrze.

Efektem projektu jest: wykształcenie w dzieciach umiejętności gotowania, jak i ogólnie pojętej pracy w kuchni; wzajemnego wsparcia i współpracy w przygotowywanych posiłkach; znajomości zasad nakrywania do stołu oraz odpowiedniego zachowania się podczas posiłków; zbudowanie pozytywnych relacji na gruncie polsko- niemieckim; nauka zachowania higieny i pozostawiania w czystości swojego miejsca pracy po zakończonym zadaniu. Podopieczni uczyli się współpracy w grupie, zatem były kształtowane kompetencje społeczne. Poszerzyli także zasób słownictwa niemieckiego i polskiego. Dzięki uczestnictwie w warsztatach uczniowie poznali wiele zasad gotowania, podziału obowiązków, odpowiedniego rozplanowania czasu niezbędnego do przygotowania potraw. Uczestnicy poznali różnorodne techniki kulinarne oraz obsługę urządzeń AGD.

Projekt był współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska Saksonia 2014-22

Więcej o działaniach, które odbyły się podczas realizacji projektu:

Artykuł w Gazecie Wojewódzkiej z dn. 26.03.2019 r.

Artykuł w Gazecie Wojewódzkiej z dn. 21.05.2019 r.

Materiał wyemitowany przez TTV w dn. 27.06.2019 r. 

Materiał wyemitowany przez TTV w dn. 17.04.2019 r.