Zum Inhalt springen

projekty szkolne

W sobotę, 3 września uczennice Europejskiego Gimnazjum w Zgorzelcu – Aleksandra Fitas i Oliwia Kasprzak wzięły udział w Narodowym Czytaniu. Uczennice wraz z innymi wielbicielami twórczości Henryka Sienkiewicza i odczytały przygotowane na tę okazję wybrane fragmenty powieści „Quo vadis”.

Narodowe Czytanie, zorganizowane już po raz czwarty, ponownie uświadomiło wszystkim, że jest to wspaniała okazja do popularyzowania dzieł kultury polskiej.

Dnia 29.02.2016 odbyły się prezentacje projektu : The history of famous brands. Uczniowie przedstawili historię, produkty oraz ciekawostki na temat powszechnie znanych marek takich jak NIKE, LEGO czy FERRARI.

Ostatnie lekcje języka niemieckiego poświęcone były realizacji projektu pt. ,, Moje wymarzone osiedle“. Po zapoznaniu się ze słownictwem w j. niemieckim przyszedł czas na zastosowanie go w praktyce. Grupa dziewcząt z klasy drugiej Europejskiego Gimnazjum zebrały wszystkie swoje pomysły i wspólnie stworzyły makietę wymarzonego osiedla. Pudełka, pudełeczka i wszelkie kartoniki posłużyły na wykonanie bloku mieszkalnego, kina, kawiarni, budki telefonicznej, boiska, apteki itp. Nie zabrakło nawet balonu, który latałby nad osiedlem. Miło posłuchać, jak dziewczęta opisują swoje wymarzone osiedle w j. niemieckim.

25 lutego w sklepie „Porta” w Görlitz odbyło się spotkanie uczestników gazetki polsko-niemieckiej. Uczniowie ze szkół polskich i niemieckich spotkali się, aby wspólnie ugotować potrawy pochodzące z naszych krajów. Przygotowaliśmy tradycyjny polski żurek, bigos i bratwursty, na deser upiekliśmy pyszny sernik.

Spotkanie w przyjaznym gronie pozwoliło nam się lepiej poznać. To na pewno zaowocuje w pracy nad gazetą. Wszystkich zachęcam do przeczytania (już pod koniec marca) w naszej gazetce.

Projekt jest współfinasowany ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej.

W czwartek, tuż po godzinie 15 rozpoczęło się oficjalne spotkanie polsko-niemieckiego zespołu redakcyjnego. Jak zapewne wiecie, nasz zespół (liczący 16 osób) razem z młodzieżą i jej opiekunem – panią Chrissi Köcher, już 24 marca przeczyta swoje artykuły w dodatku do Gazety Saksońskiej w Görlitz.

Dzisiejsze zebranie, które poprowadziła pani Köcher, było dla nas owocne. Poznaliśmy ideę projektu oraz tematykę poszczególnych kolumn w gazecie. Teraz przed nami ciężka praca. W poniedziałek zbieramy się, by wszystko omówić. Z pewnością poinformujemy was o szczegółach.

Szczególne podziękowania należą się pani Dorocie Kupisz za tłumaczenie przebiegu spotkania.

Projekt jest współfinasowany ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej.

W czwartek, 14 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie organizacyjne uczniów chcących tworzyć gazetkę polsko-niemiecką. Gotowy tekst ukaże się już 24 marca jako dodatek do Gazety Saksońskiej w Görlitz.

Zebranie przebiegło w miłej atmosferze. Uczniowie, którzy odwiedzili naszą szkołę razem z naszą młodzieżą okazali się mocną grupą, w której drzemie mnóstwo pomysłów. Podczas tzw. burzy mózgów padło kilkanaście propozycji tematów. Na pewno wiele z nich zrealizujemy. Będziemy informować Was na bieżąco o postępach naszej pracy.

Projekt jest współfinasowany ze środków Fundacji Polsko-Niemieckiej.

Dnia 07.01.2016 odbyła się prezentacja projektu A Famous Scientist. Gimnazjaliści natchnieni prezentacją sylwetki Mikołaja Kopernika przygotowali własne projekty. Przedstawili sylwetki wybitnych naukowców, którzy mieli wielki wpływ na nasze życie. Poznaliśmy dokonania min. Gutenberga, Daguerre’a i innych znakomitych postaci ze świata nauki.

Uczniowie klasy II EG ukończyli realizacje projektu uczniowskiego związanego z podstawą programową w klasie I. Zebrane i dobrze wysuszone rośliny należało oznaczyć, podać datę i miejsce zbioru. Niektóre projekty zostały wykonane bardzo starannie pod względem estetycznym i opisane poprawnym językiem taksonomicznym. Warto niektóre z nich obejrzeć.

Poniedziałek, 7 września zaskoczył uczniów klas I i II Europejskiego Gimnazjum. A to za sprawą narodowego czytania „Lalki” Bolesława Prusa, której fragmenty zdecydowała się przynieść na lekcje nauczycielka języka polskiego, p. Anna Bednarz.

Uczniowie, mimo iż lektura będzie obowiązywać ich dopiero za kilka lat, już dziś poznali losy nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego do panny Izabeli Łęckiej. Czytając krótkie fragmenty powieści i poznając biografię autora, uświadamiali sobie, jak wyglądało życie Polaków pod koniec XIX wieku oraz z jakimi problemami borykało się ówczesne społeczeństwo.

Narodowe czytanie to wspaniała okazja, by popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Narodowe czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Bronisława Komorowskiego, którą w tym roku kontynuuje również Prezydent Andrzej Duda.

W sobotę 21 marca uczniowie EG wzięli udział w 7. Śląskim Wieczorze Literackim. Spotkanie odbyło się w "Jutrzence" w Zgorzelcu i nawiązywało do greckich motywów, charakterystycznie i unikatowo łączących XX-wieczne doświadczenia społeczności niemieckiej i polskiej.

Nasi uczniowie: Klaudia, Jagoda, Ola i Kacper czytali utwory z książki pt. "Wieża Reichenbacher. Przewodnik dla dzieci." A czynili to w obecności autorki tekstu Ingrid Rosin oraz Hanny Majewskiej, autorki przekładu polskiego.

Serdeczne podziękowania dla uczniów Europejskiego Gimnazjum w Zgorzelcu, rodziców oraz nauczycieli za aktywny udział w Szlachetnej Paczce. Dziękujemy za przekazanie darów oraz środków finansowych na zakup nowej pralki. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać wszystkie potrzebne rzeczy - żywność trwałą, środki czystości, odzież, obuwie, słodycze, zabawki i wiele innych upominków.

Dziękujemy za okazaną pomoc!

W roku szkolnym 2014/15 uczniowie Europejskiego Gimnazjum będą uczestniczyć w zajęciach z edukacji filmowej. Program, przeznaczony jest dla grup szkolnych, podzielony jest na cykle comiesięcznych pokazów. Każdy z cyklów skierowany jest do danej grupy wiekowej. Każdej projekcji towarzyszy prelekcja, związana z tematyką filmu, która stanowić może dobry punkt wyjścia do różnorodnych form pracy z uczniami.

W dniach 12-13 września uczniowie Europejskiego Gimnazjum w Zgorzelcu uczestniczyli w nietypowych zajęciach z międzynarodowego projektu "Slam poetycki".

Zajęcia prowadzili:

  • p. Marek Cichucki
  • p. Mike Altman
  • p. Tobias Glufke.

Slam poetycki jest obecnie ulubionym formatem poetyckim, który pozwala młodym ludziom zachwycać się literaturą. Podczas warsztatów młodzież polska i niemiecka miała możliwość poznania się, posługując się językiem niemieckim i językiem angielskim.

Tematyka warsztatów ,,Typowe polskie! – Typowe niemieckie!” – pozwoliła uczniom dowiedzieć się więcej o życiu, dniu codziennym, ale i również o obawach i niepokojach w kraju sąsiednim.

Warsztaty poetyckie były częścią pierwszych Dni Literatury w Goerlitz, które zostały zorganizowane przez Kulturservice w Goerlitz.

Uczniowie stwierdzili, że czas spędzony podczas zajęć był ciekawym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w I