Skip navigation

Odwiedziny Pana Janka G.-Żołnierza AK.

21 września 1924 r. urodził się Pan Janek Gadalski, wspaniały człowiek, żołnierz Armii Krajowej- patriota. Uczniowie ELO pamiętali o jego 96 urodzinach, na zajęciach własnoręcznie wykonali kartki i wraz z nauczycielem zrobili mu osobistą niespodziankę, odwiedzili go w domu i złożyli życzenia.

Pan Janek wstąpił do struktur polskiego państwa podziemnego w wieku 16 lat. Ze wspomnień Pana Janka dowiadujemy się :,,Działalność w konspiracji zacząłem szybko, a wynikała ono z wychowania oraz obecności w okolicy oddziału mjr. Hubala. Poczucie patriotyzmu było bardzo duże, była to rzecz oczywista i nie wywoływała zdziwienia, tym się żyło. Nasza placówka ZWZ-AK działała pod przykrywką Straży Pożarnej, gdzie były dodatkowo organizowane szkolenia i ćwiczenia wojskowe często również nocą. Miałem wtedy skończone 16 lat, ale do dzisiaj rozbiorę, złożę i opiszę każdy ówczesny karabin, pistolet dostępny i możliwy do użycia w walce. W czasie wolnym od ćwiczeń, szkoleń odszukiwaliśmy broń pozostawioną przez żołnierzy we wrześniu 1939r. Pierwsze starcie żołnierzy naszej placówki z Niemcami to było zdobycie broni w Rożkach k. Radomia na stacji kolejowej. Akcja się wtedy nie powiodła, ponieważ w między czasie na stację dotarł na oddział Niemiecki..."

https://armiakrajowazgorzelec.blogspot.com/.../2014r-dwie...

Panie Janku serdeczne życzenia z okazji urodzin, dużo dużo zdrówka i 200 lat życzą uczniowie oraz nauczyciele Europejskiego Liceum oraz Szkół ,,Tęcza ".

Źródło: images.app.goo.gl/4cyd88aZDF2iFYZi9