Skip navigation

1 ELO w Projekcie Filmowym!

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego przystąpili do ogólnopolskiego projektu: „Filmoteka szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.

To oni właśnie, wraz z polonistką, osobą odpowiedzialną za projekt p. Martą Topolnicką, od października rozpoczęli kinematograficzną przygodę, polegającą na comiesięcznych wyjściach do kina PoZa NoVa na projekcje wartościowych filmów, które wzbogacone są prelekcją tuż przed ich obejrzeniem i zakończone omówieniem na zajęciach dodatkowych pod nazwą projekt filmowy. W tym cyklu przed miłośnikami kina polskie tytuły: „Wszystko, co kocham”, „Powidoki”, „Rewers”, „Ostatnia rodzina”, „Królik po berlińsku” i „Amator”.

Należy podkreślić, że Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Według autorów programu, warto już od najmłodszych lat uczyć, że obok literatury, film stanowi jeden z najważniejszych tekstów kultury. Twórczość literacka i kinematografia doskonale się uzupełniają, stanowiąc dla siebie tło i kontekst interpretacyjny. Nauka o filmie i poprzez film nie tylko zwiększa wrażliwość młodego odbiorcy, kształtuje jego umiejętności analityczne, ale i przygotowuje go do egzaminów cząstkowych oraz docelowo, do matury.

Praca plastyczna inspirowana filmem „Chce się żyć” wykonana przez Aleksandrę Fitas